Balın Cilde Faydası…

Balın Cilde Faydası…

Çok önemli bir besin kaynağı olarak sofralarımızdan eksik etmememiz gereken balın, eski çağlardan beri, başta mide rahatsızlıkları olmak üzere bir çok sağlık problemi için şifa olduğu, bu konuda birazcık bilgisi olan herkes tarafından ifade edilmektedir. Bunun yanında bal, cildimiz için de çok önemli faydalar içermektedir. İçinde antioksidan ve meyve asitleri barındırdığı için de saçlarımız ve cildimiz için adeta sihirli bir formül gibidir. Balın cilde faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

 

Balın cilde faydaları konusunda ileri sürülen bütün görüşler olumludur. Hiçbir karışım eklenmeden ve herhangi bir işleme tabi tutulmadan yüzümüze sürüldüğünde bile, cildimizi güzelleştirip  canlandıracağı gibi, saç diplerine yedirildiğinde saçları beslediği, parlak ve canlı olmasını sağlayabileceği de uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Sütle karıştırılıp maske halinde cilde uygulandığı  takdirde, cildi  arındırdığı ve cilt yaralarının iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Hatta doğru ve uzun süreli uygulamaların, kabuk değişimi şeklinde ifade edilebilecek  tarzda cildin tazelenmesini sağladığı bile, bazı uzmanlar tarafından iddia edilmektedir.

 

Balın cilde faydası, sadece saf olarak  ya da sütle karıştırılarak elde edilmemektedir. Bir çok  uzman tarafından farklı karışımlar önerilmekte ve  çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bunlardan birinin en kolay tarifini yapmak gerekirse, şunları söyleyebiliriz;

 

Bir tutam  civan  perçemi çiçeği, saf suda on dakika kadar kaynatılır. Sıkıldıktan sonra suyu süzülür. Elde edilen posa ezilerek,  bir çorba kaşığı saf zeytinyağı, yarım fincan limon suyu, çırpılmış bir yumurta sarısı ve  bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Civan perçemi çiçeğinin kaynatıldığı sudan bir fincan alınarak soğutulur ve bu karışıma eklenir. Sonra macun kıvamına gelinceye kadar yulaf unu ilave edilir. Maske halinde yüze uygulanır. Her defasında bir saat kalmak kaydı ile bir hafta tekrarlanır. Herhangi bir zararı ve yan etkisi  olmayan bu maske, yüzdeki çukur ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

 

Son söz olarak “balın cilde faydasını ve sağlığımız için önemini asla göz ardı etmemeliyiz. Kur’an-ı Kerim’de de  defalarca geçen ve ‘her derde deva’ olacak şifalar içerdiği ifade edilen balı, hem besin kaynağı olarak bolca tüketmeliyiz hem de yukarıda anlatılan faydalarından olabildiğince yararlanmalıyız. Allah’ın şifa deposu bu nimetini, hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz” diyerek sözümüzü  bağlayalım.

 

 

 

Son Yazılar