D VİTAMİNİNİN CİLDE ETKİLERİ

D VİTAMİNİNİN CİLDE ETKİLERİ

En önemli nokta sağlığımızdır. İnsanlar sağlıklarının değerini bilmemektedir. Elden gitmeden sağlığımıza sahip çıkmalıyız. Vücudumuza iyi gelen yararlı besinleri tüketmeliyiz. Ama insanlar nerede zararlı şey var onları yapmaktadır. Alkol ve sigara tüketimi de bunalardan biridir. Kozmetik ürünlerinde de d vitamini bulunur. Cildi onarıcı özelliğe sahiptir.

D vitamini cilt kırışıklıklarına iyi gelmektedir. D vitamini içeren besinler şunlardır; üzüm, avokado, soğan, badem, ceviz, susam, yeşil çay, zencefildir. Yağlı olduğu için faydalıdır. İnsan sağlığında vitaminler çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. D vitamini bunlardan birisidir. Kalsiyum ve fosforun birleşimidir. Vitamin alamadığımız zaman metabolizma çalışmaz. Vücudun daha iyi ve verimli çalışabilmesi için, bağışıklık için gereklidir. Karbonhidrat yağ ve protein kullanmamızı sağlar. Vücutta yakılmazlar. Kan dolaşımına çok yararlıdır. Özellikle D vitaminin çok tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Hücrelerde az miktarda bulunur. Vitaminler karaciğerde depolanır.

D vitamini şu besinlerde çok görülür. Balık, istiridye, süt ürünleri, yumurta, soya, patates, mantar da bulunur. Güneş Işınlarında d vitamini bol miktarda bulunur. Bu nedenle güneşten yaralanmalıyız. Kalsiyum emilimi, iltihap çözülmesinde, bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. Yetersizliğinde vücut hastalık kapar. Eksikliğinde kanser riski oldukça fazladır. Saçların sağlıklı olması için kullanılır. Kemik zayıflamasında ve erimesinde d vitamini nin yararı büyüktür. Aşırı dozda alınırsa kalp krizine yol açar.  D vitamini demek gün ışığı vitamini demektir. D vitamini az sayıda gıdada az miktarda bulunduğu için oldukça zor bir vitamindir. Bu besinlerde kolesterol oranı fazla olduğu için tüketilmesi sakıncalıdır. Beslenme önerisini almak için size en yakın bir diyetisyene başvurmalısınız. Az kalsiyum alımında kemik, kemik yumuşamalarında çok fazla görülmektedir. Diş yapısını çok olumsuz etkiler. Fazlası bulantı yapar. Böbrekler çöker.

Güneşin dik gelmediği saatlerde çocuklar dışarı çıkmamalıdır. D vitamini eksikliğinde bunama görülmektedir. Çocuklarda raşitizm belirtileri görülür eksikliğinde.

 

Son Yazılar