E VİTAMİNİ CİLDE ETKİSİ

E VİTAMİNİ CİLDE ETKİSİ

Vitamin yeterli miktarda almazsak metabolizma bozulmaktadır. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişimi için, enfeksiyon kapmamak için çok faydalıdır. Karbonhidrat protein kullanmamızı sağlar. Vitaminler vücutta yakılmaz. 13 tane vitamin çeşidi vardır. Yağda çözünen suda çözünen diye ikiye ayrılır. Yağda çözünenler a,d, ,e, k vitaminleridir.

 

Çocukların sağlığı için oldukça önemli bir diğer vitamin ise E VİTAMİNİ dır. Yaraların hızlı iyileşmesi için e vitamini gerekir. Sinir sistemine de oldukça faydalıdır. Üreme organlarının fonksiyonlarını artırır. Antioksidan çeşididir. Kırmızı et, bitkisel yağlar, tahıl ürünleri, karaciğer vb… bulunmaktadır. E vitaminin eksikliği hayvanlarda kanama, kısırlık anemiye sebep oldu. Kozmetik ürünlerde oldukça çok kullanılmaktadır. Yapıcı ve onarıcı özelliğe sahip olduğu için cildi güzelleştirir pürsüzleştirir. Sivilce oluşumunu önlemektedir. Kozmetik ürünler e vitamini içerir. Eksik alımında erken yaşlanma, kırışıklık görülür. E vitaminin sağlığı yararları; kronik rahatsızlıkları önler. Hücreleri onarmaktadır. Göz merceği, sinir dokusu kıkırdak gibi dokuları onarır.

 

Bağışıklı sisteminin çökmesini önler. Fazla tüketilirse kusma, mide ağrıları yaşanır. Cildin sağlıklı olması için gereklidir. Cildin daha parlak olması kırışıklıkların yok olması için kullanabilirsiniz. Tırnak bakımındada faydalı bir yağ çeşididir. E vitaminin hap şeklinde olduğu gibi kapsül şeklide vardır. Kapsülleri kırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Fındık gibi kuruyemişlerde de e vitamini bulunur. E vitamini içeren özel kremler bulunur. Cildin dokusunu sıkılaştırır ve güçlendirir. Güneşten yanan ve yıpranan cildinizi bebek gibi bir cilde çevirebilirsiniz. E vitamini ve zeytinyağı karışımı oldukça güzel bir karışımdır. Gece bakım kremi olarak da kullanılabilir. Yüzümüzdeki çiller ve lekeler için vazgeçilmez bir vitamindir. Antioksidan özelliğe sahiptir. Yara izlerini hemen geçirmektedir. Tırnak etlerini yumuşatarak daha bakımlı ve yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz.

Son Yazılar