Folik asit nedir? Cilde etkileri nelerdir?

Folik asit nedir? Cilde etkileri nelerdir?
  1. Folik asit nedir? Cilde etkileri nelerdir?

Öncelikle folik asitin ne olduğunun belirtilmesinde fayda vardır. Folik asit, B grubu vitaminlerindendir. B9 vitamini olarak da adlandırılan bu vitamin yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunmaktadır. Ispanak, maydanoz, brokoli ve lahana gibi yeşil yapraklı bitkilerin yanı sıra alabalık, piliç eti ve karaciğer gibi etlerde de bol miktarlarda bulunmaktadır.

Folik asit, hücrelerin oluşumunda, DNA sentezinde ve bazı aminoasitlerin metabolizmasında önemli rol oynamaktadır. Folik asitin eksikliği kansızlığa ve ciltte kahverengi lekelerin oluşumuna yol açmaktadır. Bunların haricinde folik asidin fonksiyonları şöyle sıralayabiliriz; kırmızı kan hücrelerinin yapımını, kan homosistin düzeylerinin düşmesini, beyin hücrelerinin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasını, kemik sağlığının korunmasını, deri hücrelerinin hızlı yenilenmesini sağlar.

Hamilelik öncesi dönemde bayanların folik asit almaları ile ilgili sayısız makale mevcuttur. Hamileliğin ilk haftalarında çocuğun sinir sistemi meydana gelmektedir. Beyin ve omurilik bu hareketlerden sonra oluşur. Bu yüzden bu sürecin atlatılmasında azami özen gösterilmesi gereklidir. Yoksa ortaya bir takım sakatlıklar meydana gelebilir. Bu tür sakatlıklara nöral tüp bozukluğu denmektedir. Bu yüzden doğum yapmadan önce hamileler için bol miktarda folik asit tüketmeleri, ortalama 400 mikrogram folik asit alan bayanların nöral tüp bozukluğu ile doğum yapma risklerinin azaldığı belirtilmektedir.

Cildimizin sağlıklı ve güzel görünmesi için günlük olarak vücudun çeşitli vitaminler alması gereklidir. Bunlardan bir tanesi B9 vitamini yani folik asittir. Folik asitin içinde bulunduğu yiyecekler yenerek ciltte hızlı bir hücre oluşumu meydana gelir. Ciltte bulunana hücreler yenilenir, tamir edilir ve çoğalırlar. Böylelikle güzel ve canlı bir cilde sahip oluruz.

Ciltteki solukluğun nedenlerinden bir tanesinin folik asitin eksikliğinden kaynaklandığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Folik asitin hücrelerin üretimini desteklemesi ve işlevini kaybeden hücrelerin çabuk şekilde yenilenmesi zaten cildin çabuk solmasını önleyecektir.

NIVEA’nın geliştirmiş olduğu DNAge Hücre Yenileyici Bakım Serisi’nin özelliği, içinde folik asit ve creatine maddelerinin bulunmasıdır. NİVEA’nın bu maddeleri kullanmasındaki amaç cilt hücrelerinin yenilenmesi, kırışıklıkları azaltma ve ciltte sıkılaşmayı sağlamaktır. Bir taraftan folik asitin ciltte ne tür faydaları olduğu araştırılırken bir taraftan çeşitli firmalar tarafından cilt için kullanılmakta ve hatta reklamı da yapılmaktadır.

Cildimiz sürekli olarak yenilenmektedir. Bu yenilenme belli bir zaman almaktadır. Cildin yenilenmesi gençlerden yaşlılara ortalama olarak 28 günden 50 güne kadar sürmektedir. Cilt yenilenmediği zaman hasarlı hücreler birikir ve ciltte istenmeyen lekelere ve kırışıklıklara yol açabilir. Folik asit ile hücrelerin çoğalması arttığından hasarlı hücrelerin yerine yenileri oluşuyor, genç hücreler korunuyor ve böylelikle cildin yenilenmesi daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde devam ediyor.

Florida Üniersitesi Beslenme Bilimleri alanında Profesör olan Lynn B. Bailey sağlıklı kalmak için sürekli olarak folik asit tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca folik asitin kontrollü büyüme ve gelişme için önemli olduğunu, DNA onarım mekanizmasına katkı sağlayarak cildin günlük hücre yenilenmesine ve sağlıklı şekilde çoğalmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Folik asit, cildimiz üzerinde önemli etkilere sahip olduğundan üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekli olan bir husustur. Yapılacak araştırmalar ile ciltte meydana gelebilecek olan lekelerin, kırışıklıkların, morarmaların ve diğer hasarların daha kısa sürede tedavi edilmesi sağlanmış olacaktır. Hayatınız ve cildiniz için folik asit içeren yiyecekler tüketmeyi unutmayın.

Son Yazılar