HYALURONİK ASİT NEDİR? YARARLARI NELERDİR?

HYALURONİK ASİT NEDİR? YARARLARI NELERDİR?

Gün geçtikçe insan vücudunda Hyaluronik Asit’in azalması sebebi ile kırışıklıklar ve deformasyonlar meydana gelmektedir. Vücudun tam olarak ortadan kaldıramadığı bu maddenin bozulması ile kişiler çareyi botoks ve dolgu malzemeleri ile asit’i tekrar vücuduna enjekte ettirmede bulmuşlardır.

3o’lu yaşlardan itibaren yaşlanmanın etkisi ile Hyaluronik Asit azalır. Bu asit vücudun gergin ve nemli olmasını sağlar. Asit azalmasında güneşe çıkarken cildin çok iyi korunmaması, beslenme şekli, sigara ve alkol tüketiminin yanında genetik faktörlerde etkili olmaktadır. Sıklıkla görülen bölgeler; alın, dudak çevresi, boyun, göz çevresi ve kaşlar arasıdır. Vücutta kollarda, bacaklarda ve meme bölgesinde sıklıkla rastlanır. Yer çekimin de etkisi ile oval ve sıkı olan bölgeler sarkmaya veya kırışmaya başlar. Bu asit vücuda sonradan enjekte edilebilir. Enjektedeki amaç vücudun eski haline yakın bir hal alması ve nem dengesinin sabit tutulmasıdır. Dolgu malzemeleri içinde en sağlıklısı Hyaluronik Asit içeren malzemelerdir. Bu malzemeler belirli seans aralıkları ile vücuda yüklenir. Yüklemede boşan hücre arasındaki sıvının yerine konması sağlanır. Vücudun nem dengesini sağlayan bu asit yerine konduğu takdirde cildin genç, nemli ve daha gergin gözükmesini sağlar. Doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilen bu uygulamada hasarlı bölge tespit edilerek, küçük iğneler eşliğinde 15- 20 dakika boyunca aralıklarla asit içeren madde vücuda enjekte edilir. Dokuya uyumlu bir madde olduğu için bu işlemin 4 ile 18 ay arasında tekrarlanması kalıcı görünüm sağlar.

Böylelikle cildin nem seviyesi korunarak, dolgun ve elastik bir görünüm alması sağlanır. Cildi koruyan bu madde, zararlı olan kimyasal maddelerden de uzak durulmasında yardımcı olur. Hyaluronik Asit ayrıca krem gibi maddeler ile vücuda girmesi sağlanabilir.

Son Yazılar