KABIZLIK İŞKENCE OLMASIN

KABIZLIK İŞKENCE OLMASIN

 

Kabızlık her yaşta başımıza gelebilecek sıkıntılı bir durumdur. Kimi zaman sosyal aktivitelerimizi sınırlandırmamıza neden olur. Peki, kabızlık illetinden nasıl kurtuluruz? Öncelikle bir sorunla baş edebilmemiz için sorunun kaynağını bilmemiz gerekmektedir.

Haftada üç veya daha az sayıda dışkı yapma, haftada 1 veya daha fazla dışkı kaçırma, ağrılı dışkılama kabızlık durumlarıdır. Kimi zaman huzursuz bağırsak sendromu ile karıştırılmaktadır. Kabızlık durumunda karın ağrısı yaşanmaz. Özellikle 2 yaş gurubu çocuklarda katı gıdalara geçme alışkanlığının ve tuvalet eğitiminin başlandığı dönemde rastlanmaktadır. İleri yaş gurubunu ve bayanları etkileyen bu rahatsızlık çözümsüz değildir.

Bağırsak hareketlerindeki bu yavaşlama durumu beslenme alışkanlıklarımızdan kaynaklanabilmektedir. Yetersiz sıvı alımı ve sürekli katı beslenme durumu, Hormonal rahatsızlıklar, metabolik hastalıklar, kullanılan bazı ağrı kesici, sakinleştirici gibi ilaçlar bağırsaklarımızın çalışmasını yavaşlatıyor olabilir. Uzun süren kabızlık durumunda dışkıda toksik maddelerin etkisiyle baş ağrısına, sindirim bozukluğuna, zayıflamaya neden olabileceği gibi uzun süre rektumda kalan dışkı taş halini alarak bağırsakların tıkanmasına yol açmaktadır.

Kabızlık tedavisinde öncelikle önerilen şey vücut metabolizmasını canlı tutacak olan kahvaltı öğününün atlanmamasıdır. Yemekler küçük lokmalar halinde yavaş yavaş çiğneyerek yemelidir. İstikrarlı bir şekilde yapılacak yürüyüş, egzersiz ve jimnastiği, hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Kuru meyvelerden incir, kayısı veya erik bağırsakların çalışmasında fayda sağlamaktadır. Bol sıvı alımı tabi ki bu sıvı ihtiyacımızı kola, çay, kahve gibi içeceklerden değil su veya taze sıkılmış meyve sularından karşılanması gerekmektedir. Her öğünümüze bol yeşilliklerden oluşan salatayı eklemekte fayda var.

Tüm egzersizlerimize, yeme alışkanlıklarımızı düzenlememize, bol sıvı ve lifli besinler almamıza rağmen hala kabızlığımız devam ediyor ise doktorumuzun önerisi üzerine dışkı kitlesini ve su hacmini artırıcı ve bağırsakların çalışmasını hızlandırıcı ilaç kullanılmaktadır.

Özellikle bebeklerde doğuştan bağırsakları çalıştırıcı sinirlerin yokluğu, ileri derecede tembel bağırsak hastalığı, taşlaşmış dışkı varlığında veya kolon kanseri gibi durumlar dışında kabızlık için ameliyat tedavisine başvurulmaz.

Son Yazılar