KANAMAYI DURDURAN TIBBİ MALZEMELER

KANAMAYI DURDURAN TIBBİ MALZEMELER

Terim olarak kanama ya da hemoraji miktarı ve süresi ne olursa olsun kanın damar dışına çıkmasıdır. Kanın damardan çıkarak vücut içinde yayılmasına iç kanama, kanamanın deri dışında yani vücudun dışında olması durumuna dış kanama denir. Kanamayı Durdurun Tıbbi Malzemeler hasta için hayati önem taşımaktadır.

Kanamayı Durduran Tıbbi Malzemeler ilk başlarda askeri alanda ve savaşta yaralanan askerlerin kanamadan ölmelerinin önüne geçmek amacı ile bulunmuş ardında tıbbi anlamda insanlığın hizmetine sunulmuştur. Kanamayı durdurmada kullanılan malzemeler spanc, sıvı, sıvama ve sprey formlarda bulunmaktadır.  Ürünlerin başlıcaları Celox, Hemcon, QuikClot, Faktör VII, Kuru Fibrin, Rapit Deployment, Trawmadex Arista, Surgicel, Actifoam, FastAct, Quick Relief ve Blood Stoper olarak sıralanmaktadır. Ürünleri kısaca tanıtacak olursak, Celox: Travmatik kesikler, vücut dışındaki yaralanmalar ve diş operasyonlarında kullanılır. Diğer kanama durdurucular gibi başlangıçta askeri amaçlı kullanılmıştır. İç kanamalarda kullanılması için özel bir aparata ihtiyaç duyulmaktadır. Şu anda aktif olarak ameliyatlarda ve organ nakillerinde kullanılmaktadır. Hemcon: İç kanamalarda kullanılmaz. Plakaların yaranın boyutunda kesilmesi gereklidir. Uygulaması oldukça zordur ve bu yüzden eğitim gerektirmektedir. Halen aktif olarak kullanılmaktadır. QuikClot: Kullanıldığı dokuda üçüncü dereceden yanık oluşturduğu için iç kanamalarda kullanılamaz. Sıvıyı emip yakarak katyon salınımı yapar ve pıhtılaşmayı sağlar. Ameliyatlarda kullanılamamaktadır. Faktör VII: Henüz denenme aşamasındadır. Ölümlere sebep olabilmektedir. Normal pıhtı mekanizmasını tetikler. Sadece ameliyatlarda kullanılmaktadır. FastAct ve Actifoam, bunlardan farklı olarak hayvansal protein içeren kanama durduruculardır. Bu iki ürün oda sıcaklığında saklanamamaktadır. FastAct ve Actifoam sadece ameliyatlarda kullanılmaktadır.   Diğer kanama durdurucular da yukarıda sayılanlarla aynı özellikleri göstermektedir. Bunların içinde sadece Blood Stoper sadece deri ve diş eti kanamalarında kullanılmaktadır. Tüm bu kanama durdurucuların arasında en gelişmiş ve en güvenilir olan malzeme ise Celox ve Hemcon’dur.

Dış kanamaların kontrolü ise iç kanamalara göre daha basittir. Neredeyse tüm dış kanamalar lokal baskı uygulanılarak kontrol altına alınmaktadır.  Ancak kimi zaman Kanamayı Durduran Tıbbi Malzemeler dış kanamalarda da kullanılabilmektedir. Celox ve Hemcon bu anlamda yine en etkin orak karşımıza çıkmaktadır. Blood Stoper ve Bentonit-Zeolit de dış kanama tedavisinde kullanılır. K vitamini ise pıhtılaşmaya yardımcı olduğu için eksikliği durumunda ilaç ile yerine konmaya çalışılmaktadır.

Son Yazılar