Meşhur Salatalık Maskesi

Meşhur Salatalık Maskesi

Domatesten kayısıya, salatalıktan çileğe kadar neredeyse bütün sebze ve  meyveler, cilt bakımı açısından sihirli formüller ihtiva etmektedir. Çeşitli rahatsızlıklarımız için can simidi işlevi olan sebze ve meyveler, cildimizin canlı ve taze görünmesini sağlayacak çok etkili enzimler içermektedir. Herkesin evde basit şekilde hazırlayabileceği bu maskeler, cildimizin pürüzsüz ve çok sağlıklı  olmasını sağlayabilmektedir. Bu kapsamda olmak üzere, salatalık maskesi hazırlamayı ve bu maskenin cildimize faydalarını biraz irdeleyelim isterseniz.

 

Salatalık maskesi hazırlamak için gerekli olan malzemeleri şöyle sıralayabiliriz; yarım salatalık, bir fincan pirinç unu, bir tutam kurutulmuş çulha çiçeği.

 

Salatalığın kabukları soyularak olabildiğince küçük parçalara bölünür. Kurutulmuş çulha çiçeği dövülerek toz haline getirilir. Pirinç unu da ilave edilerek bir küçük bir kaba konulan bu karışım, yaklaşık on dakika kadar ateşte pişirilir.  Elde edilen bu karışım, hamur kıvamına getirilerek bir çorba kaşığı saf zeytinyağı ve yarım fincan da elma suyu ilave edilir. Krem kıvamına gelene kadar yeniden karıştırılarak maske halinde yüz ve boyuna uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra,  işleme son verilerek uygulama alanı sıcak su ile yıkanır ve gül suyu sürülür.

 

Salatalık maskesi uygulanmasının hemen ardından, uygulama bölgesindeki ölü hücreler canlanmakta, cilt çok taze bir görünüme kavuşmakta ve doğal renge dönüşümü de içeren sağlıklı bir görünüm kazanmaktadır. Hazırlanması son derece kolay ve ekonomik olan Salatalık maskesi, üçer aylık aralıklarla yılda dört defa uygulandığında, cildin sürekli olarak taze ve pürüzsüz  görünmesi sağlanabilmektedir. Bitkisel olduğu için cildimize herhangi bir zararı ya da yan etkisi olmayan ve genellikle olumlu sonuçlar veren salatalık maskesi, güzellik uzmanları ve bazı doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

 

 

Son Yazılar