SAĞLIKLI BESLEN CİLDİN PARLASIN

SAĞLIKLI BESLEN CİLDİN PARLASIN

 

Günümüzde cilt bakımına kadınların ne kadar önem verdiği aşikârdır. Kadınlar kadar artık erkeklerde bu konuda oldukça hassasiyet göstermektedirler. Cilt bakımı için milyonlarca bakım kremleri, jelleri maskeler vs raflarda yerini almış, bilinçli ya da bilinçsizce seçilmeyi beklemektedirler. Cildin dış yüzeyine yapılan bakımda cildini tanımak buna göre uygun bakımı tercih etmek çok önemlidir. Ancak cildinize sadece kremlerle bakamazsınız. Bunu yediğinize içtiğinize dikkat ederek, sağlıklı beslenerek içten de desteklemelisiniz.

Daha sağlıklı bir cilde ulaşmak için vücudun ihtiyacı olan C vitamini cilt bakımımıza, hayatımıza dahil edip, her gün düzenli olarak tüketmeliyiz. C vitamini antioksidan vitamindir. C vitamini yani antioksidanlar sayesinde cilt kendini günlük yaşamın zararlı etkenlerinden korur, güçlendirir. C vitamini birçok sebze ve meyvede bulunmaktadır. Limoni portakal, mandalina, greyfurt, çilek, kivi, yaban mersini gibi meyvelerde bulabilirsiniz. Sebzelerde ise domates, lahana, karnabahar gibi sebzeler tüketebilirsiniz. Meyve ve sebzelerin taze ve organik olması da başlı başına ayrı bir konu ve hassasiyetle dikkat istemektedir. Tüm bunlarda birlikte birde tüketmememiz, yapmamamız gerekenler var! Güneşin olumsuz etkileri olduğunu artık 7den 70e herkes bilmekte. Aman ha! Güneşin en tepede olduğu saatlerde direk güneş ışığına maruz kalmayınız! İçki, Sigara… İçmeyiniz, içilen ortamda bulunmayınız.

Tabi ki; tüm beden sağlığımız için bol bol su içmeyi unutmamalıyız. Hem içimize hem dışımıza iyi gelen, insanlığın yaratılışı ile aynı yaşta, velinimetimiz suyu ihmal etmeden günde 8-10 bardak tüketmemiz gerekmektedir. Gün boyu unutmadan aksatmadan, alınan diğer sulu yiyecekler içecekler su yerine geçmemektedir. Su cildinizi besler, ışıldatır. Sabah aç karınla içerseniz fazla kilolarınızdan da arınmanıza yardımcı olmasını da unutmamak gerekmektedir. Cildiniz dıştan değil, içten sağlıkla parlasın…

Son Yazılar